22 Aralık 2013 Pazar

İstanbul’un En Kapsamlı “Konaklama Raporunu”TUROB Yayınladı

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), İstanbul’un Konaklama Kapasitesi Raporu’nun ikincisini yayınladı. İstanbul’un mevcut otel sayısı ve konaklama kapasitelerinin detaylandırıldığı raporda, Avrupa ve Anadolu yakasında otel yatırımları açısından öne çıkan bölgeler ve devam eden yatırımlar da yer aldı.

Rapora ilişkin açıklamalarda bulunan TUROB Başkanı Timur Bayındır şunları söyledi; "İstanbul’un var olan eşsiz turizm zenginliği her geçen gün daha geniş kitlelere yayılmakta, marka değeri giderek yükselmektedir. Tarih ve coğrafyadan gelen miras ile beslenen şehrimiz, gelişen teknoloji ve modern hizmetleri ile vazgeçilmez bir cazibe noktası halindedir. Turizmin bu derece önemli ve değerli olduğu İstanbul’da, konaklama sektörünün bu başarıyı yakalamadaki payı ve sorumluluğu da büyüktür. Buradan yola çıkarak, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü listelerine ilave olarak birliğimizin araştırmalarıyla derlenen “İstanbul Konaklama Kapasitesi Raporu’nu sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

En Büyük Pay 33.996 Yatak Kapasitesi ile 5 Yıldızlı Otellerde
İstanbul konaklama sektöründeki en büyük pay, tesis sayısı bakımından 4 yıldızlı otellere ait iken, yatak kapasitesi bakımından 33.996  ile 5 yıldızlı otellere aittir. Kültür  ve Turizm Bakanlığı tarafından belge sahibi olmayan konaklama işletmeleri ise, 1.272 tesis ve 70.087 yatak ile toplam kapasitesinin yarısına eşdeğerdir.

Avrupa Yakasında Yatak Kapasitesi 100 Binin Üzerine Çıktı
Konaklama tesislerinin, turizm ve iş merkezleri ile doğru orantılı olarak, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Atatürk Havalimanı bölgesinde yoğunluk kazandığı görülmektedir. Bu bölgelerdeki kapasite, toplam kapasitenin %75’ini geçerek 100.000 binin üzerinde yatağı temsil etmektedir. İstanbul'daki yeni otel yatırımları 36.000’lik yatak kapasitesi ile mevcut kapasitenin yaklaşık olarak %25’ine tekabül etmektedir. Yeni yatırımlarda en büyük oran 22.068 yatak kapasitesi ile 5 yıldızlı otelleri, bölgesel olarak da 6.088 yatak ile Şişli’ye aittir. Şişli’yi, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Fatih takip etmektedir.

Toplam Konaklama Kapasitesi 75.079 Odaya Ulaştı
İstanbul’un Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli turizm işletmeleri bakımından mevcut konaklama kapasitesi 40.676 oda ve 82.354 yataktır. Belgesiz tesisler ile birlikte toplam konaklama kapasitesi, 75.079 oda ve 152.441 yatak olarak tespit edilmiştir. Yeni yatırımlar ile konaklama kapasitesinde yaklaşık %25 artış öngörülmektedir."

*Raporun tamamına erişebilmek için aşağıdaki linki tıklayınız:
http://www.turob.com/Resources/doc/201312132konaklama.pdf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder