15 Aralık 2013 Pazar

İstanbul’da Turizm Merkezlerinin Çeşitlendirilmesi Projesi
İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “İstanbul’da Turizm Merkezlerinin Çeşitlendirilmesi Projesi” İstanbul’un turizm merkezlerinin çeşitlendirilmesi ve kente yeni turizm merkezleri kazandırılması yoluyla İstanbul’da turizm sektörünün gelişimini ve bölge ekonomisine katkısının arttırılmasını amaçlamıştır.

Proje, İstanbul için yürütülen kültürel planlama ve turizm planlama çalışmalarına yön verecek önemli bir yol haritası ortaya koymaktadır.Projenin ana hedef grubu İstanbul’a yönelik turizm faaliyetleri yürüten seyahat acentaları, yerel yönetimler, ilçeler düzeyinde turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ve turizm alanına yatırım yapmayı düşünen yeni girişimciler olan proje, aynı zamanda yerli ve yabancı turistlere de hizmet vermektedir. Bu proje ile İstanbul, mobil sistemler aracılığıyla da ulaşılabilecek çok dilli bir web sayfasına ve rehber niteliğindeki yayınlara sahip olmuştur.

Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça olmak üzere altı dilde hazırlanan web sayfası ile İstanbul’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler için alternatif cazibe merkezlerine ilişkin bilgi kaynakları, [İstanbul içre İstanbul] İstanbul’un az bilinenleri ele alınmıştır.

Yine bu bölgeler kapsamında ziyaretçilerin“Ne yenir?” sorusuna cevap verebilmek amacı ile proje konusu olan 10 bölge içinde bulunan 600 işletme için bir veri tabanı hazırlanmıştır. Ek olarak ilgi çekebilecek mekânlar ile ilgili bilgilere metinler içinde de yer verilmiştir.

Derlenen kaynaklar, yapılandırılan www.istanbulturizmmerkezleri.org sitesinde, kullanıcıların hizmetine sunulmuştur

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder