16 Aralık 2013 Pazartesi

İSTANBUL'A ÇEVRE DOSTU 110 OTOBÜS GELİYOR Çevre dostu sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG) ile çalışan otobüs satın alma sözleşmesi imza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Yatırımlarda aslan payını ulaşıma ayırıyoruz. Bugüne kadar yine ulaşımda yaptığımız yatırımlar toplamı da 24.6 milyar lira. 2014 yılı sonunda da 28,2 milyar liraya erişecek” diye konuştu.İETT filosunu yenileyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Otobüs A.Ş. filosuna da çevre dostu Sıvılaştırılmış Doğalgaz (CNG) ile çalışan 110 otobüsü katmak için TEMSA ile anlaşma imzaladı. Saraçhane’deki İBB Başkanlık Sarayı’nda düzenlenen imza törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, Otobüs A.Ş Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ile birlikte çok sayıda Büyükşehir Belediyesi bürokratı katıldı.

İstanbul ve Türkiye için heyecanlı bir gün olduğunu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım alanındaki başarılarına yeni bir halka ekledikleri için gurur duyduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Gelişen dünya koşullarına ayak uyduramayanlar bir süre sonra bu gelişmeler izler halde kalacaklardır. Küçülen dünyada ciddi bir yarış var. Bu yarışa bütün ulus olarak biz ve iş adamlarımız yerel yönetimler hatta STK (sivil toplum kuruluşları)’lar da ayak uydurmak için çalışmaktadır” dedi.


Önceliğimiz yerli üretim otobüs
Başkan Topbaş, İETT filosunu yenilerken ve Otobüs A.Ş’ye yeni otobüs alırken yerli üretim otobüsleri tercih ettiklerinin altını çizerek, “Yerli otobüs üretimi ve ihracatına destek vermekten ötürü memnunuz” dedi.Başkan Topbaş yaptıkları her çalışmanın ülkenin gelişmesine önemli katkı sunduğunu ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz günden bugüne ulaşım başta olmak üzere şehrin her alanındaki geleceğini tasarladık. Ulaşım networkumuzu oluşturduk. Hangi sistemlere ihtiyaç var bunu belirledik. Şunu çok iyi biliyoruz ki bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. Biz buna çok dikkat ettik.”

İstanbul’a 3 bin 315 yeni yerli otobüs
Göreve geldikleri günden bu güne 10 yıl içerisinde 60 milyarlık yatırım yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “2014 yılı sonunda bu rakam 68,5 milyar liraya yükselecek. Yatırımlarda aslan payını ulaşıma ayırıyoruz. Bugüne kadar yine ulaşımda yaptığımız yatırımlar toplamı da 24.6 milyar lira. 2014 yılı sonunda da 28,2 milyar liraya erişecek” diye konuştu.


Başkan Topbaş İETT’deki otobüslerin yaş ortalamasının 14 olduğunu ve modern İstanbul’a yakışmadığı için filoyu yenilediklerini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti. “Bizde dedik ki başta İETT’miz olmaz üzere filomuzu yenileyelim, OTOBÜS A.Ş. şirketimiz de bu kalitede bir hizmet ortaya koysun. Diğer taraftan da Halk otobüslerimize yenilenmeleri için ciddi destek vereceğiz ki onlar da yenilensin. İstanbul’un 1 yılda aldığı otobüs sayısı Türkiye’nin 1 yılda aldığı otobüsle aynı. Yerli otobüs sanayimize her zaman destek veriyoruz. Avrupa’da birçok otobüs üretim şirketinin krize girdiği dönemde bizim 3 bin yeni otobüs alımımız otobüs sanayimize çok ciddi destek oldu. İstanbul’da 3 bin 315 yeni yerli otobüs devreye girdi. Bu otobüslerimiz çağımızın gereksinimlerini karşıladığı gibi engelli vatandaşlarımızın da rahatça kullanabilecekleri şekilde dizayn edildi.”

İç borcumuz yok
Başkan Topbaş yerel yöneticiler olarak halkın parasını kullandıklarını ve alım yaptıklarında çok iyi pazarlık yaptıklarını ifade ederek, “Paramız var hamd olsun. Milletimizin parasını çok doğru kullanıyoruz. Sıkı bir pazarlık yapıyoruz. Para yönetimi, insan yönetimi, zaman yönetimini Başbakanımızdan öğrendik. Yeni otobüs alımlarına devam edeceğiz. Halk otobüslerinin yenilenmesi için onlara da destek vereceğiz. Amacımızı kentte yaşayan herkesin otobüsleri keyifle kullanması” şeklinde konuştu.İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iç borcunun olmadığını belirten Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: "Kasamızda çok şükür paramız var. Büyükşehir Belediyesi'nin iç borcu yok. 24 milyar bütçeli bir belediye. Dış borcumuz da borçlanma limitimizin yüzde 38'indeyiz. Bütçemiz yüzde 99 gerçekleşiyor. Paramız var hamdolsun."

İstanbul’a yaptıklarınız için teşekkürler
İmza töreninde konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da İstanbul’a yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti.  “Doğma büyüme Emirganlıyım ve Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi ve hemen arkamızda müthiş bir yer yaptınız. Lale Müzesi. Ayrıca zaten Emirgan Parkı’nın laleleri meşhurdur. Dolayısıyla benim için İstanbul’un, lalelerin ve Emirgan’ın ayrı bir yeri var. Bir İstanbullu olarak İstanbul’a yaptığınız emeklerinize ayrıca teşekkür ediyorum. Hakikaten gurur verici bir şehir oldu. Bütün zorluklarına bütün büyüklüğüne rağmen. Aslında küçük bir ülke İstanbul. Bir İstanbullu olarak emeği geçen arkadaşlarınıza teşekkür ediyorum.”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı törende yaptığı konuşmada “Yerli otobüs üretimi konusunu çok önemsiyoruz ve yüzde yüz Türk mühendisleri tarafından üretilen araçlarımızı İstanbul’luların hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Otobüs sanayi açısından baktığımızda önemli bir husus karşımıza çıkıyor. Otobüs ihracatı konusunda Türkiye, yüksek işgücü ve kaliteli üretim standardı ile öne çıkıyor. Ancak ihracatta daha başarılı olmak için güçlü bir iç piyasa gerekiyor. Araçlarımızdan önce İstanbul’lular faydalanacaklar, onlar memnun olacaklar ki devamında dış pazarlarda daha da güç kazanalım. İhracatta başarının yolu güçlü bir iç piyasadan geçiyor. İstanbul Otobüs AŞ.’nin alımları yerli otobüs üreticileri için çok önemli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlar yerli sanayimizin gelişimine ve ürün geliştirme kabiliyetine katkıda bulunuyor ” dedi.


Törende söz alan Temsa Global Genel Müdürü Dinçer Çelik ise “Temsa otobüsleri 64 ülkeye ihraç ediliyor. Fransa’da 3500 otobüs, Amerikanın 25 eyaletinin yollarında 300 Temsa otobüsü dolaşıyor. Temsa iç pazarda da çok önemli bir başarı yakalamış durumda. Kentiçi otobüs pazarında yüzde 500 büyümeye ulaşan bir şirket Temsa. İstanbul yollarında 300’ü aşkın Temsa otobüsü hizmet veriyor.  Temsa otobüsleri hem sahip oldukları teknolojik donanım ve konforla büyük beğeni toplarken, işletim maliyetlerinde sunduğu avantajlar ile de kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Temsa pazar ve müşteri ihtiyaçlarını en iyi gözlemleyen, bu ihtiyaç ve beklentilere en hızlı cevap verebilen bir şirket aynı zamanda. Sahip olduğu güçlü AR-GE merkezi ile son 2 yılda 7 yeni araç üretimi gerçekleştirdi. CNG’li 12 metrelik ve 18 metrelik Avenue ile şehiriçine dönük ürün gamını tamamladı.  

Çevre dostu motoru, konforu ve sağlamlığıyla Temsa Avenue, ülkemizdeki toplu taşımanın kalitesini yükseltmeye aday. Avenue, yüksek tavanı, geniş iç hacmi, güçlü klima ve ısıtma sistemi, alçak ve düz zemini, ergonomik rahat koltukları ve 3 adet basamaksız geniş kapısıyla şehir insanına büyük rahatlık sunuyor. Minimum işletme gideri, bakım kolaylığı, düşük maliyetli yedek parça imkanı, isteğe bağlı değişebilen teknik ve donanım özellikleriyle Avenue, toplu taşımacılık alanında yapılacak en kazançlı yatırım. Ayrıca Avenue, ABS, ASR, kapıda sıkışmayı önleyen akıllı kapı sistemi, kapılar açıkken hareket etmesini engelleyen durak freni gibi güvenlik teknolojileriyle emniyetli yolculuklar sunuyor” dedi.


Konuşmaların ardından Otobüs A.Ş. Genel Müdürü Yasir Şahin ve TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik otobüs alımı için sözleşmeyi imzaladı. İmzaların ardından Başkan Topbaş, Güler Sabancı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki yeni otobüste inceleme yaptı. Otobüsü bir süre kullanan Başkan Topbaş, yeni otobüsle ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder