10 Kasım 2013 Pazar

GASTRONOMİ DÜNYASI LEZZET HAFTASI'NDA BULUŞTU


Le Cordon Bleu İstanbul ve Fransız Kültür Merkezi İşbirliğiyle Gerçekleşen Lezzet Haftası Gastronomi Dünyasının Ünlülerini Ağırladı .1990’dan bu yana geleneksel olarak Fransa’da yapılmakta olan ‘Lezzet Haftası’, Türkiye’de ilk kez Le Cordon Bleu İstanbul ve Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile Özyeğin Üniversitesi’nde ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Değişen yeme içme alışkanlıkları, yiyecek içecek sektöründeki endüstriyelleşme nedeniyle kaybolan lezzet anlayışı ve unutulan yerel ürünler, gastronomi dünyasından ünlü konukların vereceği konferanslar, gastro-show’lar ve gastronomi ile ilgili filmlerle zenginleştirilmiş bir programla “Lezzet Haftası”  tanıtıldı.

Fransa Eski Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın özel aşçısı Danièle Mazet-Delpeuch Istanbul’da ağırlandı.Lezzet alanında eğitimi desteklemek üzere düzenlenen Lezzet Haftası kapsamında, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Le Cordon Bleu 5 Kasım 2013 tarihinde İstanbul  Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın özel aşçısı Danièle Mazet-Delpeuch’ü ağırladı.

Etkinlik, Fransız Başkonsolosu Muriel Domenach , FİBA Grubu Yönetim Kurulu Üyesi
Ayşecan Özyeğin Oktay’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve Fransız Eski Cumhurbaşkanlarından François Mitterand’ın Özel Aşçısı Mme Daniele Mazet-Delpeuch’nün ilham kaynağı olduğu “Saveur du Palais – Sarayın Lezzetleri” filmi özel gösterimli gala olarak gerçekleşti. 19:00’da gösterilen filmin ardından Danièle Mazet-Delpeuch, Le Cordon Bleu Master Chef’i  Gilles Company ile birlikte katıldığı  demodan sonra “Carnets de cuisine du Périgord à l'Élysée” adlı kitabını  imzaladı.

Kurulduğu günden bu yana kendi alanlarında  en iyileri yetiştirmeyi ve en iyilerle işbirliği yapmayı misyon edinen Özyeğin Üniversitesi’ nin, gastronomi mutfak sanatları alanında bir dünya markası olan Le Cordon Bleu ile işbirliği yaptığına değinen FİBA Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ayşecan Özyeğin Oktay, “Özyeğin Üniversitesi olarak, Türkiye’de ulusal ve uluslararası birçok önemli kurumla işbirliği ve faaliyetler gerçekleştirdik. Bugün de değerli bir işbirliği neticesinde gerçekleştirilen Lezzet Haftası Galası’nda buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de geleneksel hale getirmeyi hedeflediğimiz bu haftada, yiyecek içecek sektöründeki endüstriyelleşme nedeniyle kaybolan lezzet anlayışı ve unutulan yerel ürünler hakkında bilgilendirme toplantıları, gastronomi dünyasından ünlü konukların vereceği konferanslar, gastro-show’lar ve gastronomi ile ilgili filmlerle zenginleştirilmiş bir programı Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleştiriyoruz. Bu haftamızın değerli konuklarından, bugün aramızda olan, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın özel aşçısı Danièle Mazet-Delpeuch’ yü Istanbul’da ağırlamaktan da onur duyuyoruz” diye konuştu.

Gastronomi Dünyasının Ünlüleriyle Bir arada
Her gün farklı liselerden gastronomiye meraklı öğrencilerin katılımıyla Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Le Cordon Bleu Tesisleri’nde gerçekleşen Lezzet Haftası, Türkiye’nin en büyük kahve ithalatçılarından Kivahan’ın kurucusu Özen Demircioğlu,   Osmanlı Mutfak Kültürü üzerine yaptığı incelemeler ve çeşitli gazetelerdeki köse yazılarıyla tanınan akademisyen ve yazar Artun Ünsal, Türkiye’nin Gourmet Ödüllü en iyi sağlık ve beslenme kitabı  “Beyaz Unsuz, Şekersiz Hamur İşleri”nin yazarı Arzu Aygen, yazar Nedim Atillla, yazar Ayfer Lavi gibi ünlüleri ağırladı.

Yemek Kültürünün Dünya Filmleri
Lezzet Haftası kapsamında yemek kültürü ve mutfak sanatıyla ilgili zihinlere yer etmiş Sarayın Lezzetleri, Julie ve Julia, Bras’lar Arasında, Büyük Restoran, Bir Tutam Baharat gibi dünyanın en önemli filmleri de gösterildi.

İnteraktif Gastroshowlar
Hafta süresince Gastronomiye ilgi duyan liseli öğrenciler interaktif ve tadımlarla zenginleştirilen sunumları izledi, workshoplara katıldı ve Le Cordon Bleu Şefleri tarafından yapılan gastro-show’ları izleme şansını elde ettiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder