29 Kasım 2013 Cuma

“DÜNYANIN EN ÖNEMLİ TASARIMCILARI İDW 2013 İLE İSTANBUL’DA”

DÜNYA TASARIMCILARI İSTANBUL’DA


8 yıldır, dDF’in (Dream Design Factory) organize ettiği ve bu sene ilk defa Maçka Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşen İstanbul Design Week kapılarını açtı. 27 Kasım – 1 Aralık tarihleri boyunca, dünyanın en önemli tasarımcılarına ev sahipliği yapacak olan etkinliğin açılışına tasarım ve yaratıcı endüstri dünyasının önemli isimlerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. İstanbul’un uluslararası en köklü tasarım oluşumu olan İstanbul Design Week, bu sene ilk defa Eski Galata Köprüsü’nden ayrılıyor. Tamamen tasarım adanmış bir hafta olan İstanbul Design Week, tasarım sergileri, konferanslar ve atölye çalışmaları ile 27 Kasım – 01 Aralık tarihleri arasında Maçka Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşiyor.


Türkiye’nin tanıtımına ve imajına yıllardır önemli katkılar sağlayan etkinliğin açılışında tasarım ve yaratıcı endüstri dünyasının fikir önderleri ve sanatçıların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yer aldı. Tüm tasarımcılarla sohbet eden Topbaş, sergideki ürünleri yakından inceledi.2005’ten bu yana toplamda 350 tasarımcı ve firma tarafından 4200 ürünün sergilendiği İstanbul Design Week, bu sene de beş gün boyunca tasarım, trend, moda, bilim, mimarlık ve teknoloji hakkında en yeni projeler, sergiler ve atölye çalışmalarıyla dopdolu bir program sunuyor.dDf (Dream Design Factory) Kurucu Ortağı Prof. Dr. Esra Ekmekçi, 27 Kasım 2013, Çarşamba günü düzenlenen açılış kokteylinde, İstanbul Design Week 2013 ile ilgili şunları söyledi;


“2005 yılından bu yana organize ettiğimiz İstanbul Design Week, uluslararası bir tasarım platformu olmasının yanı sıra, Türk tasarım sektöründeki genç üyelerin, uluslararası arenada rekabetleri için önemli bir katalizör olma görevi oluşturmuştur. dDf olarak Design Spirit İstanbul gibi 40 yaş altı 40 tasarımcıdan oluşan sergiyi hayata geçirmemizin arkasındaki misyonumuz da budur. İstanbul ve Türkiye’nin uluslararası tanıtımına önemli bir katkı sağlayan İstanbul Design Week’e herkesi bekliyoruz.”

Bu sene, “Tasarım ve Kent” başlığını konu eden İstanbul Design Week, Finlandiya, İsviçre, İngiltere, Avusturya, Polonya, İtalya, Hollanda, Almanya ve Fransa gibi farklı ülkelerin tasarım yaklaşımlarının görülebileceği sergileri misafir ediyor. Neredeyse her bir günü, ayrı bir ülkeye adanmış olan İDW’de, Polonya, Helsinki, İsviçre gibi ülkelerin tasarım yaklaşımlarını gözler önüne serilecek.Geçtiğimiz senenin tasarım başkent olan Helsinki’den, Finlandiyalı en iyi tasarımların ve tasarımcıların ödüllendirildiği Finnea Ödüllü tasarımlar, İstanbul Design Week kapsamında, beş gün boyunca sergilenecek. Dünyayı gezerek; Finlandiya tasarımlarını, tasarımcılarını, şirketlerini tanıtmayı amaçlayan sergi, İstanbul Design Week ile ilk defa Türkiye’ye geliyor. Finlandiyalı birçok ödüllü tasarımcılar ve Finlandiya Başkonsolosu Nina Vaskunlahti’nin de katılımlarıyla İDW’nin ikinci günü (28 Kasım, Perşembe) çok özel bir kokteyl verecekler.


30 Kasım 2013 Cumartesi günü, İsviçre Tasarım Danışmanı Pierre Keller vereceği konferans ve İsviçre’den gelecek olan genç tasarımcılarla İstanbul Design Week’te İsviçre rüzgârı esecek.

Polonyalı seramik - porselen tasarımcıların, bardak ve kupalardan oluşan özgün koleksiyonu da İstanbul Design Week’te tasarım severlerle buluşacak. Polonya’nın tasarım anlayışını seramik bardaklara taşıyan sergi, 20. ve 21. yüzyılda Polonya tasarım tarihini inceleme fırsatı sunacak. Türkiye-Polonya arasındaki ilişkilerin 600. yılını kutlayacağımız 2014 yılı öncesinde ağırlanacak olan Polonyalı ünlü tasarımcıların, 1 Aralık 2013 Pazar günü vereceği workshop ile seramik – porselen bardakların üzerine tasarım yapma fırsatı yaşayacaksınız. Ayrıca, dünyanın önde gelen 15 mimarlık okulunun projeleri, aralarında Aziz Sarıyer, Can Yalman, Koray Özgen gibi 2007 yılından 2012 yılına kadar ödül almış ünlü Türk tasarımcıların ödül alan ürünleri, İngiltere’nin en ünlü sanat ve tasarım üniversitesi “Royal College of Art” mezunu 8 gencin bir araya gelerek yarattığı “No Borders-Sınır Yok” sergisi, 10 yaratıcı sürpriz ismin İstanbul’un önde gelen mekânlarına özel tasarladığı Red Bull dolapları ve 2010 yılından beri düzenlenen 40 yaş altı 40 Genç Türk tasarımcıların 40 ürününden oluşan Design Spirit İstanbul da İDW 2013 kapsamında sergilenecek diğer projeler arasında yer alıyor.

“İDW 2013, genç tasarımcılar ve yeni tasarım firmalarına da ev sahipliği yapıyor!”
İstanbul Desing Week bu sene de genç tasarımcılara ve yeni başlayan firmalardan oluşan Türkiye’nin ve dünyanın yaratıcı gençliğine de destek olmaya devam ediyor. Aralarında geri dönüşümlü sallanan sandalye Flaxx, Flat Craftwork, Derin Design, Ron Tasarım ve Naif Design gibi genç tasarımcıların kurduğu yeni firmalar ve tasarımların da olduğu İDW’de ayrıca Philips Geleceğin Televizyonu Yarışması’nın sonuçlarının yer aldığı özel öğrenci projelerinin sergileri ile gelecek nesil tasarımcıların keşfedilmesini destekleyecek.

“İDW 2013 yine Dünyaca ünlü konuşmacılara ev sahipliği yapıyor!
Sergiler kadar, yaratıcı endüstri dünyasından birçok özel ismi konferanslarıyla ağırlayacak olan İstanbul Design Week’in bu seneki konuşmacıları arasında, İsviçre Tasarım Danışmanı Pierre Keller, Arjantin doğumlu İsviçre’nin ünlü ve ödüllü Endüstriyel Tasarımcı Alfredo Häberli, dünyada trend haline gelen son yılların en yenilikçi tasarımı NOOKA saatlerinin kurucusu ve tasarımcısı Matthew Waldman, İrlanda CCAE Cork Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Jason O’Shaughnessy, Bosnalı Moda Tasarımcısı Anastasia Su, Mimar Martin Lesjak ve Finlandiya’dan Arni Aromaa gibi isimler yer alıyor.

“Sürprizlerle dolu 5 gün!”
Sergileri, katılımcı firmaları, konferansları, workshoplarıyla ve partileriyle dopdolu 5 gün sunan İstanbul Design Week’te sizleri Almanya’dan gelen çok özel bir ışık enstalasyonu karşılıyor. Ayrıca, FG ve Lounge FM’in sponsorluğunda, ünlü DJ’ler Murat Uncuoğlu ve Birol Güven, 1 Aralık Pazar günü “Music & Design” workshop ile İDW’ye keyifli bir nokta koyacaklar.

“İDW Sokağa çıkıyor!”
“Yaratıcılık ve Şehir Sergisi” adı altında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yaratıcı endüstri mağazalarının vitrinlerinde bireysel tasarımcılara ait ürünler, özel vitrin sergisi kapsamında sergilenecek. Genç tasarımcıların farkındalık yaratmak için yaratılan bu projede satın almak isteyenler web sitesinden online olarak satın alabilecekler.
Detaylı bilgi için: www.sokakgalerisi.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder