24 Kasım 2013 Pazar

KASTAMONULULAR ORJİNAL YOGA İLE TANIŞTIKastamonululardan,  Orijinal Yoga Sistemine yoğun ilgi gözlendi .Kastamonu Daday’daki İksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası’nda, 17 Kasım tarihinde, Yoga Academy eğitmenlerinin gerçekleştirdiği ücretsiz etkinliğe, Kastamonululardan yoğun ilgi gözlendi.  Kastamonulular, ‘Orijinal Yoga Sistemi’ ile ruhunu, zihnini ve bedenini yenileyerek, “Yaşam İksiri” sırrını keşfetti. Katılımcılar, uyguladıkları sağlıklı yaşam sporu Orijinal Yoga Sistemi teknikleriyle, fiziksel ve zihinsel sağlıklarına kavuşurken bağışıklık sistemlerini de güçlendirip, kışa hazırlık yaptılar.

Kastamonu, KDZ.Ereğli ve Zonguldak, Orijinal Yoga Sistemi ile tanıştı
Büyük Yoga Üstadı Akif Manaf’ın kurucusu olduğu Yoga Academy’nin;  16 Kasım 2013  Cumartesi günü saat 12:00 ’da Zonguldak Sportiffitness, 16 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 15:30 da KDZ.Ereğli Spor Salonu, ve 17 Kasım 2013  saat 12:00 ‘da Kastamonu İksir Resolt Hotel’de,  düzenlediği Orijinal Yoga Sistemi tanıtım dersleri farklı yaş gruplarının
katılımıyla gerçekleştirildi.

Tüm dünyada 75 merkezi bulunan ve Türkiye'den dünyaya yayılmış ilk ve tek Yoga Merkezi olan Yoga Academy’lerde Orijinal Yoga Sistemi teknikleri uygulanmaktadır.Mükemmel beden ve zihin dengesi sağlayan Orijinal Yoga Sistemine olan büyük ilgi sebebiyle Yoga Academy’nin kurucusu ve YOGAD Başkanı Akif Manaf, her ay doğada düzenlenen eğitimlerin yanı sıra büyük şehirlerde yapılan organizasyonlarda da eğitim veriyor. Çakra (Enerji Merkezleri) tekniklerinin uygulandığı derslerin etkisi doğada uygulandığında daha da artıyor. Festivallerde aynı zamanda Yoga Academy eğitmenlerinin verdiği Meditasyon, Nefes Teknikleri, Zayıflamak için Yoga, Güneş Enerjisi ile Bağlantı ve Ay Enerjisi ile bağlantı çalışmaları, Tüm Sorulara Cevaplar (İnteraktif Söyleşi), Sağlıklı Beslenme semineri ve uzman tıp doktoru olan Yoga Academy antenörü tarafından verilen Anatomi dersleri de gerçekleşiyor. Yoga Academy’nin bir önceki etkinliği olan ve Ekim ayında 9 günlük bayram tatilinde gerçekleşen Yoga Festivali Assos’ta gerçekleşmiş ve dünyada bir ilk olarak tüm dünyadan tam 600 kişi katılmıştı.

ORİJİNAL YOGA SİSTEMİ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?
Orijinal Yoga Sistemi insanın kendini tanımasına ve mükemmel bir şekilde geliştirmesine aracılık eden çok etkili bir spordur. Mükemmel seviyede bedensel, zihinsel uyum ve sağlık kazandırır, hayatı oluşturan herşeyle birlik içinde olma imkanı sunar. Sanskrit kelimesi olan Yoganın sözcük anlamı, birleşmek, bağlanmak, bütünleşmektir.  Bu birkaç düzeyde gerçekleşir. Yoga uygularken fiziksel düzeyde organizmanın tüm sistemleri birbirine bağlanır, uyum içinde çalışır. Zihinsel düzeyde düşünce ve duygular bütünleşir, rahatsız edici karşıtlıklar üretmez.  Kişisel düzeyde beden ve zihin birleşir, uyum içinde kaynaşır, tek birim haline gelir. Evrensel düzeyde birey evrenle doğal birlikteliğe, uyuma ulaşır. Orijinal Yoga Sistemi her yaş ve sağlık durumundaki insanın rahatça uygulayabileceği teknikler içerir.

Orijinal Yoga Sistemi insanoğlunu tüm yönlerde geliştiren sekiz bölümden oluşur:
1)Yama: İnsan hayatının evrensel eylem yönünü geliştirir, birey ile toplum arasındaki köprüdür.
2)Niyama:  İnsan hayatının kişisel eylem yönünü geliştirir, disiplin ve düzeni getirir.
3)Asana: Vücut çalışmalarıdır, insan hayatının fiziksel ve bedensel yönünü geliştirir.
4)Pranayama: Nefes ve biyoenerji teknikleridir, insan hayatının biyoenerji yönünü geliştirir.
5)Pratyahara: İnsan hayatının duygusal ve ince enerjisel yönünü geliştirir.
6)Dharana: Konsantrasyon, insan hayatının beyinsel, sinirsel ve zihinsel yönünü geliştirir.
7)Dhyana: Meditasyon teknikleri, insan hayatının zekasal yönünü geliştirir.
8)Samadhi: İnsan hayatının egosal yönünü geliştirir.

Orijinal Yoga Sistemi çalışmaları Fiziksel, Duygusal, Zihinsel, Sosyal Sağlık kazandırmaktadır:
Fiziksel Sağlık: Bedenin sağlığı insan hayatının temel ihtiyaçlarından biridir. Asanalar(duruşlar) kemik, kas, eklem, bez, kardiyovasküler, sinir, sindirim, dolaşım, lenfatik, boşaltım sistemleri, enerji akımları, zihin ve ruh için yararlıdır. Duruşlar tüm sinir sistemini güçlendiren ve dengeleyen, zihni uyum ve huzur haline getiren psikosomatik çalışmalardır. Hoşnutluk, zihinsel berraklık, gevşeklik, içsel özgürlük ve huzur hissi bu çalışmaların bazı etkileridir.  Uygulamalar, Pranayama adlı doğru nefes, biyoenerji ve gevşeme teknikleriyle birarada sürdürüldüğünde insan, hayatının sonuna kadar sağlam ve enerjik kalır.

Duygusal Sağlık: Genellikle insan duygularını yönetmek yerine, duygular insanı yönetmektedir. Pratyahara adlı teknikler sayesinde birey dygularına tam bir şekilde hakim olmayı öğrenmekte, duygusal özgürlük, tatmin ve özgüven hissi gelişmektedir.

Zihinsel Sağlık: Zihni kontrol etmek için konsantre olmayı öğrenmeliyiz. Düşünce berraklığı, huzur ve sakinlik zihinsel sağlığın temelleridir. Zihinsel sağlığa ulaşmak için Orijinal Yoga Sistemi’nde çeşitli konsantrasyon ve meditasyon teknikleri mevcuttur.

Sosyal Sağlık: İnsanın kendi içinde huzurlu ve mutlu olması ve başkalarını mutlu etme yeteneğinin gelişmesi, sosyal sağlığı arttırmaktadır. Orijinal Yoga Sistemi insana kendi yararı ve başkalarının refahı için çalışmayı öğretmektedir. Birey komşuları ve toplum için değerli ve yapıcı olmayı, doğayı ve çevreyi korumayı, dünya barışı için çalışmayı öğrenmektedir. Anlayış, sevgi, yardımseverlik, şefkat ve merhamet gelişmektedir.

Orijinal Yoga Sistemi Sosyal İletişimi Kolaylaştırır, Güçlendirir:
-Dış dünyayla iletişim mümkün olan en olumlu düzeyde gerçekleşir. Orijinal Yoga Sistemi fizyolojik gerçekliğe sıkıca bağlıdır. İnsanın dış dünyaya ilişkin deneyimleri genetik özelliklerinden, bulunduğu ortamdan, sergilediği davranışlardan ve yediği besinlerden etkilenen sinir sisteminin sağlığına bağlıdır. Yoga teknikleri sinir sistemini güçlendirir, dengeye sokar ve arındırır. Böylece birey dünyayı olumlu bir tutum içinde, bilinçli ve net olarak algılar.

-Mutluluğa ulaşmak için bedendeki enerjiler dengelenir. Orijinal Yoga Sistemi hormon salgıları ve beyin dalgalarını olumlu etkiler, sinir sistemini gevşetir, zihni sakinleştirir, hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir, daha iyi insani ilişkiler geliştirmeye, daha fazla zevk almaya, daha iyi bir şekilde eğlenmeye, dengeli, mutlu ve sağlıklı bir yaşama yardım eder.

-Öğrencinin içinde yaşadığı topluluğun etkin ve sorumlu bir üyesi olarak kendisini ve ailesini destekleyebilmesini sağlar. Orijinal Yoga Sistemi kişiyi gençleştirir, zihni daha canlı ve etkin kılar, komplekslerden kurtarır, gelecek beklentilerini pozitifleştirir, uygulayanı bedence, akılca ve ahlakça bütün bir varlık haline getirir.

Orijinal Yoga Sistemi Ders İçeriği:
Bütün organizma için hayati önem taşıyan nefes alıp vermeyi bilinçli ve doğru bir şekilde yapmak ve hayata yerleştirmek teknikleri uygulanır. Duruşların sıralaması özeldir, nefesle bir arada uygulanır, omurga zorlanmadan esneklik kazanır, omurgayı destekleyen kaslar kuvvetlenir, şekil bozuklukları düzelir, omurlar arasındaki disklerin ezilmesi, fıtıklaşması ve kayması önlenir, akciğer kapasitesi artar, vücuttaki oksijen oranı yükselir. Hormonal bezleri, sinir, sindirim, dolaşım, kardiyovasküler sistemleri olumlu etkileyen teknikler uygulanır, duygular rahatlar, zihin dinginleşir. Seansların sonunda uygulanan derin gevşeme tekniği ile bağışıklık sistemi güçlenir, uykusuzluk sorunu çözülerek derin bir dinlenme sağlanır.

Orijinal Yoga Sistemi’nden Notlar
-Etkili bir sağaltım aracıdır. Düzenli uygulama baş, boyun, sırt, bel ve eklem ağrılarını ortadan kaldırmaktadır. Ciddi akciğer, kalp, multiple skleroz  ve hatta kanser hastaları ya hastalığı tamamen yenerler yada büyük ölçüde rahatlarlar. Hastalığın yarattığı stresle daha kolay baş edebilirler.

-Bütünsel ve kuvvetli bir dönüşüm aracıdır. Sağlıksız bedeni sağlam bir vücuda, rahatsız zihni dingin bir zihne ve telaşlı hisleri huzurlu duygulara dönüştürür. Zihin odaklanır, farkındalık gelişir, içsel anlayış ve sezgisel zeka gelişir.

-Kontrol işlemine dayanır, kontrolü aşama aşama geliştirir, kişiyi üstün ve mükemmel dengeye getirir.  Bu, doğal olmak ve evrenin yasalarıyla uyum içinde varolmaktır.
Fizik, matematik gibi salt bir bilimdir, bedeni mükemmel şekilde geliştirmenin ve içsel varlığın matemağidir, yalın evrensel kanunlardan oluşur.

Yoga Academy & Orijinal Yoga Sistemi
Yoga Academy bünyesinde verilen eğitimler Orijinal Yoga Sistemine, açık bir ifade ile derin felsefeye, bilimsel açıklamalara ve tecrübeden geçirilmiş doğru tekniklere dayanmaktadır. Günümüzde yaygın bir şekilde aslından uzaklaşmış ve pek çok farklı isim altında insanlığa sunulan "yoga" türleri veya ekollerine rastlamak mümkün hale gelmiştir. Söz konusu bu çalışmalar her ne kadar Orijinal Yoga Sisteminden alıntı olsalar dahi bütünlüklerini yitirdikleri için sistemin olumlu etkilerine ve yararlarına sahip değillerdir. Yoga Academy 'de verilen eğitimler spekülasyonlardan arınmıştır. Yoga Academy’nin amacı Orijinal Yoga Sistemi’ni insanlara olduğu gibi sunmak ve Yoga'nın sayısız yararlarından herkesin faydalanmasını sağlamaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder