17 Kasım 2013 Pazar

İŞ ADAMLARINA VİZE UYGULAMASI KALDIRILMALI

ATO BAŞKANI BEZCİ “İŞ ADAMLARINA VİZE UYGULAMASI KALDIRILMALI”


HOLLANDA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ KELLER: “EKONOMİK BAĞLARIN GÜÇLENDİRİLMESİNİN POLİTİK BAĞLARA YANSIYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Avrupa Birliği ülkeleriyle ticaret yapan işadamlarını sürekli vize engeliyle karşılaştığını belirterek, “İş adamlarına vize uygulaması kaldırılmalı” dedi.ATO Başkanı Salih Bezci, Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği’ne yeni atanan Büyükelçi Ron Keller ile Büyükelçilik Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Müge Yazgan von Herk’i makamında kabul etti. Bezci, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleriyle ticari ilişkilerinin üst seviyelerde sürdüğünü hatırlatarak, AB ülkelerinde malların serbest dolaşabildiğini ancak işadamlarının vize engeliyle karşılaştığını söyledi. AB ülkelerinin işadamlarına vize uygulamasını kaldırması gerektiğini kaydeden Bezci, “Ticaretin olduğu yerde siyasette de ortak noktalara varılır” dedi. Bezci, Hollandalıların Ankara’da çiçek yetiştirmek üzere jeotermal ısıtmalı seracılık başta olmak üzere pek çok alanda yatırım yapabileceğini, portföy yatırımlarında Ankara’yı tercih edebileceğini ifade etti.


Türkiye’nin Hollanda ile dostane ilişkililer yürüttüğünü kaydeden Bezci, Ankara Ticaret Odası olarak bu ilişkilere katkı sağladıklarını söyledi. Bezci, ASF’nin tanıtım yüzü olarak seçilen Doutzen Kroes’un Hollanda’lı olduğunu ve festivalle aynı dönemde Hollanda ile Türkiye ilişkilerinin 400. yılı nedeniyle geçen yıl Ankara’da organize edilen Hollanda Köyü’nün açılışına katıldığını hatırlattı.

AB ÜYESİ 6 ÜLKE’YE TİCARİ DOSTLUK ANLAŞMASI
AB üyesi altı ülkenin başkentlerinin ticaret odalarıyla 2014 dostluk anlaşması imzalama kararı aldıklarını kaydeden Bezci, bu ülkelerin Yunanistan Avusturya, İtalya, Almanya, Finlandiya ve İsveç olduğunu söyledi. Bezci, büyükelçinin ziyareti ve dostane yaklaşımıyla birlikte yedinci ülke olarak da Hollanda’nın listeye katılabileceğini ifade etti. Bezci, “Bu ülkelerle dostluk anlaşması imzalayıp, işbirliği yapılabilecek sektörleri belirleyerek, karşılıklı ticari ilişkileri geliştirmek için ziyaretler düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca, 2014 yılında Ankara’da bu ülkelerin şehirlerine ait günler organize ederek, ülkelerarası ticari ilişkilere katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

ANKARALI FİRMALARLA İŞBİRLİĞİ”
Büyükelçi Ron Keller de yaptığı konuşmada, Türkiye ile Hollanda’nın ticaret hacminin 6,7 milyar Euro olduğunu belirterek, “Rakam yüksek, bu rakama bakarak Hollanda’nın Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından biri gibi gözüküyor ancak sıralamaya bakıldığında 15. Sırada yer alıyoruz” dedi. Görev yapacağı süre boyunca ekonomik bağları güçlendirmeye yönelik çalışma da yürüteceğini belirten Büyükelçi, “Ekonomik bağların güçlendirilmesinin politik bağlara yansıyacağını düşünüyorum” dedi. Hollanda ekonomisinin yüzde 80’nin dış ticaret ve yurtdışı yatırımlara dayalı olduğunu belirten Büyükelçi Keller, Ankaralı firmalarla işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder