9 Kasım 2013 Cumartesi

ODA BAŞINA GELİRLERİ ARTTIRMANIN YOLU DİJİTAL DÜNYADAN GEÇİYOR


Oda başına elde edilen gelirlerini artırmak isteyen konaklama tesislerinin pazarlama stratejileri içinde mutlaka dijital dünyaya da yer vermeleri gerektiğini söyleyen CloudArena Kurucu Ortağı, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.Geliştirdiği çözümlerle online rezervasyon deneyimini farklı bir boyuta taşıyan CloudArena’nın kurucu ortağı Arden Agopyan, oda başına gelirini artırmak isteyen tesislere yönelik ipuçları verdi. Agopyan, oda başına gelir artışlarının istenen seviyeye taşınabilmesi için otellerin pazarlama stratejileri üzerinde yoğun çaba göstermeleri gerektiğini, bu stratejinin dijital dünyayı kapsamasının ise günümüzde bir zorunluluk halini aldığını söyledi.

Avrupa’nın gerisindeyiz
Marmara Bölgesi otellerinde Temmuz ayında 360 TL olan oda başı gelirin Ağustos ayında 400 TL’ye yaklaştığını belirten Agopyan, önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 15’lik artış kaydedildiğini söyledi. Bu rakamın Akdeniz Bölgesi otellerinde Ağustos ayında 360 TL’yi bulduğunu, bölgedeki oda başı gelirde önceki yıla göre yüzde 30 artış olduğunu vurgulayan Agopyan, “Oda başı gelir oranlarına bakıldığında, Türkiye genelinde 2012’ye göre yaklaşık yüzde 3 oranında artış olduğu görülüyor. Türkiye bu artışla eksi seviyede bulunan Almanya’nın ve yüzde 2’lik büyümeye sahip İtalya ve İspanya’nın önünde yer alıyor. Ancak ülkemiz 126 TL oda başı gelir ortalaması ile Almanya (225 TL), İtalya (412 TL) ve İspanya’nın gerisinde yer alıyor” dedi.

Oda başına elde edilen gelirlerini artırmak isteyen konaklama tesislerinin pazarlama stratejileri içinde dijitale de yer vermeleri gerektiğini kaydeden Agopyan, “Hem odaların doluluğunu sağlamak hem de misafir sayısını artırmak için fiyat değişiklikleri, rezervasyon sistemleri, kampanyalar, indirim dönemlerinin ayarlanması, satış kanallarının yönetilmesi gibi farklı odaklara ayrı ayrı zaman ayrılması gerekiyor. Günümüzde en düşük maliyet ile oda satışı gerçekleştirmenin yolu ise internetten geçiyor. CloudArena olarak, sözünü ettiğimiz her biri otel pazarlamasında oldukça yüksek önem taşıyan konuların takibinin kolaylaştırılması üzerine çalışıyoruz. Böylece tek platform üzerinden esnek fiyat politikaları yürütülüyor; rezervasyon alınabiliyor ve sadece Türkiye’de değil dünyada yoğun kullanılan satış kanallarının yönetimini kolaylaştırıyoruz” diye konuştu.

Rekabetin turizm sektörünü geliştiren bir unsur olduğuna değinen Agopyan, “Rekabet avantajının en önemli olduğu alan ise teknoloji. Tesisler, doğru teknolojilerin doğru şekilde kullanımı sayesinde büyük farklar yaratabilirler. Örneğin, geliştirdiğimiz HotelRunner adlı internet tabanlı çözüm ile, tesislerin yıllık tanıtım maliyetlerini ortalama 9 bin dolar azaltırken, doluluk oranlarının da çarpıcı bir şekilde yükseltilmesini mümkün kılacak ve oda başı gelirlerin artırılmasına yardımcı olacak özellikler sunuyor” dedi.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder